Semestr zimowy i letni 2023/2024

W roku akademickim 2023/2024 w ramach naszego koła kontynuowaliśmy badania nad przepływem kapilarnym cieczy przez materiały porowate. Rozpoczęliśmy również nowy projekt — „autonomiczne urządzenie transportujące wodę do góry”.

Schemat „autonomicznego urządzenia transportującego wodę do góry”
Zdjęcie skonstruowanego układu pomiarowego

Skonstruowany przez nas układ składający się z dwóch naczyń znajdujących się na różnych wysokościach ma działać następująco: materiał porowaty nasącza się wodą z dolnego naczynia — po pewnym czasie woda wypełnia go w całości Woda z dolnego naczynia i z materiału porowatego paruje, aż do powstania w obu częściach układu pary nasyconej. Na skutek dobowych zmian temperatury, zmienia się maksymalna bezwzględna wilgotność powietrza — gdy maleje poniżej aktualnej bezwzględnej wilgotności powietrza, woda z pary nasyconej skrapla się w obu częściach układu. Gdy maksymalna bezwzględna wilgotność powietrza rośnie, woda ponownie zaczyna parować i znów w układzie powstaje para nasycona. Tym sposobem woda, która dostała się z dolnego naczynia na sznurek może skroplić się na wyższym poziomie. W tym procesie wykorzystuje się jedynie energię pochodzącą od Słońca ogrzewającego atmosferę Ziemi — nie wymagane jest dodatkowe zasilanie urządzenia — stąd jest „autonomiczne”.
Układ pomiarowy, który zbudowaliśmy na spotkaniach naszego koła działa — woda ubywa z dolnego naczynia i pojawia się w górnym. Zadaniem na kolejne spotkania będzie skonstruowanie układu działającego szybciej niż obecny.